About the Journal

TAS Journal of Technical and Applied Sciences Dergisi , 2021 yılında kurulmuş uluslararası hakemli bir e-dergidir. Tas Journal, 2021 yılından itibaren düzenli olarak  yılda dört sayı olarak yayınlanması planlanmaktadır. Dergi, teknik ve uygulamalı bilimler alanında özgün araştırma makalelerinin yanı sıra derleme türünde bilimsel çalışmaları da kabul edilebilmektedir. Yayınlanmak üzere gönderilen bütün makaleler; editörler ve hakemler tarafından değerlendirilir. Makaleleri değerlendiren hakemlerin isimleri yazarlara, yazarların isimleri de hakemlere bildirilmez. 

Uygulamalı olarak (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Psikoloji, vs.), Mühendislik ve Mimarlık alanlarında disiplinler arası çalışmaları teşvik etmeyi ve bu alanda önde gelen Uluslararası ölçekte bir dergi olmayı hedefliyoruz.

Announcements

Dear Field Editors, Reviewers, Authors and Readers...

2022-05-01

Dear Field Editors, Reviewers, Authors and Readers...

Ethics committee approval must be obtained separately for studies conducted in all branches of science, including social sciences, and clinical and experimental studies on humans and animals that require an ethics committee decision, which is included in the 2020 Criteria of TR Index, and this approval must be stated and documented in the article. " "Ethics committee approval" is required for articles that are uploaded to our system on or after January 1, 2020 and contain quantitative/qualitative field research.

Read more about Dear Field Editors, Reviewers, Authors and Readers...

Current Issue

Vol. 4 No. 1 (2024): TAS Journal of Technical and Applied Sciences
					View Vol. 4 No. 1 (2024): TAS Journal of Technical and Applied Sciences
Published: 2024-03-31

Articles

View All Issues